A Vrfarkasok (farkasemberek)
Az emberfarkas vagy farkasember (a npszer filmekben vrfarkas) olyan ember, akit tok farkass vltoztatott. Ilyenkor emberi mivoltbl kivetkzve viselkedik. Eredeti grg neve, a λυκάνθρωπος, a grg lkosz (farkas) s az anthrposz (ember) szavak sszevonsbl keletkezett. A csehek si mitolgijban vlkodlak, a lengyeleknl wilkolak a neve; egyb szlv elnevezsei vukodlak, vukodlak, vurkolak, kudlak; a germnoknl werwolf (germn emberfarkas jelents sz, ebbl a mai angol werewolf); a romnoknl priculici vagy a szlv nvbl szrmaz vrcolac.
A farkasember legendja az emberisg egyik legsibb s legismertebb mtosza. A farkasemberekrl szl, alakvlt trtneteket megtalljuk mindenhol, ahol a vilgon rott trtnelem ltezik. Elemeiben a samanizmusra megy vissza. Olyan terleteken is tallkozni prhuzamaival, ahol nem lnek farkasok (Brazliban jagurember, Japnban rkaember).
Eredet
A farkasember-mtosz eredete kt forrsbl tpllkozik. Egyik az si civilizcik vallsi vilga, a msik a kzpkori hagyomny. E kett sszemosdva alkotja napjaink vrfarkas-kpt. Az llatt val tvltozsban val hit az si smnizmus maradvnya, ezt mi sem bizonytja jobban, mint az indinok mondi.
A germn nphitben-mitolgiban
A germn mitolgiban bizonyos emberek llatalakot tudnak felvenni. Ezek kztt csak egy az emberfarkas, aki emberekre s nyjakra tmad, sztmarcangolja ket. Az tvltozs tbbnyire szndkos, de mint a szlvoknl, lehet varzsls kvetkezmnye. Egyszer akarata ellenre vltozott emberfarkass Sinfitli s Sigmund. Vndortjukon egyszer arra lettek figyelmesek, hogy kt ember alszik a fa alatt, a fa gain farkasbunda lg. Kvncsisgbl felhztk a farkasbrt, s nyomban farkasknt viselkedtek. A germn hit szerint a farkasember tznaponknt visszanyeri emberi alakjt, hogy megpihenjen. Tz nap mlva Sinfitli s Sigmund is levedlettek, ekkor viszont elgettk a farkasbrt.
A magyar nphitben
A magyar nphit farkasembere eurpai, fknt szlv, germn, rszben romn eredet hiedelemalak.
A 19-20. szzadi feljegyzsek tansga szerint bizonyos egynek, fleg psztorok kpesek sajt elhatrozsukbl farkass vltozni. Ezek a hiedelmek fleg a Dunntlon ltek, helyileg klnbz nvvltozatokkal: kldttfarkas, farkaskoldus, szakllas farkas, kldtt rdg.
Az talakuls kpessge mr csecsemkorban elnyerhet pl. a bba vigyzatlansga vagy rosszindulata miatt. Ha az jszlttet nyrfaabroncson keresztlbjtatja, a gyermekbl htves korban csordsfarkas lesz, elmegy a hztl, farkasknt li lett, azutn kedve szerint lt ember- vagy farkasalakot. Az tvltozs kpessge felnttkorban is megszerezhet nyrfaabroncson val hromszori vagy htszeri tbjssal vadrzsatske segtsgvel.
A r vonatkoz hiedelemmondk fknt az emberknt megjelen, de farkas alakban nyjat dzsml lny leleplezsrl szlnak. Farkasknt kapott srlseit ugyanis emberknt is viseli. Egyes mondkban megakadlyozzk az tvltozst, elgetik az ehhez szksges nyrfaabroncsot. A nyrfaabroncs az eurpai farkasbr, farkasing, farkasbr v megfelelje.
A magyar mondk kevsb utalnak a periodikus farkass vltozsra. A kevs errl szl lejegyzett anyagban a tli napfordul, hsvt vagy telihold ideje szerepel. Az gitestekkel kapcsolatos az emberfarkas „holdrabl”, „naprabl” termszete - neki tulajdontjk a hold- illetve napfogyatkozst.
A 17-18. szzadi Magyarorszgon boszorknyperek mellett zajlottak farkasember-perek is, a farkass vls kpessgt msodlagosan ruhztk t a boszorknyokra.
Feljegyzsek lltlagos farkasemberekrl
- A grg mitolgiban szerepel egy Lkan nev uralkod aki nem hitt az igazi istenekben s elsznta magt, hogy kiprblja ket egy adag emberi hssal, amit a tiszteletkre rendezett nnepsgen a sok tel egyikeknt szolgltak fel. A kannibalizmust mlysgesen eltltk a vilgnak ezen a rszn. Az istenek miutn felfedeztk a tiltott hst, Lkan kirlyt farkass vltoztattk.
- Hrodotosz szerint i. e. IV.-V. szzadban a Fekete-tenger partjn l slakk varzslk voltak, kik vente nhny napra farkass vltoztak, majd ha akartak vissza tudtak alakulni.
- Ovidius (i. e. 43 – i. sz. 18) "Metamorphoses" cm elbeszl kltemnyben feljegyzett egy olyan alakvltozst, amely egy bn megtorlsaknt trtnt. A kltemnyben megemlkezik egy legendrl, amelyben rejtlyes alakvltozsok szerepelnek a teremts idejtl kezdve egszen Julius Ceasar korig.
- i. sz. I. szzadban id. Plinius r mr valsgos lnynek rja le ket.
- 1793- Gilles Garnier. Gilbert egy erdei remete, otthonrl elkborolt gyermekeket falt fel. A szemtank elmesltk, hogy lttk, amint Gilbert ilyenkor farkas alakot lt. Elfogsa utn beismerte farkasember mivoltt, s mint boszorknyt 1793 janurjban elgettk.

|